دسته‌بندی نشده

ویپ چیست و مزایای استفاده از آن

ویپ چیست

راهنمای خرید ویپ آنلاین

اگر تا به حال اسم ویپ و پاد و پادماد به گوش شما خورده است اما اطلاعات کافی ندارید که هرکدام از این دستگاه ها چه هستند و چه کار میکنند، با ما در این مقاله همراه باشید که به زبان ساده توضیح دهیم که ویپ چیست.  اولین نکته این است که این دستگاه‌ها به منظور جایگزینی سیگار و قلیان به وجود آمده‌اند. هر یک از این دستگاه‌ها برای یک دسته خاص از افراد با عادت‌های مشخص مناسب هستند. دستگاه های ویپ و پاد بر اساس تحقیقات سازمان غذا و دارو آمریکا تا 90 درصد ضررهای سیگار و قلیان را کاهش می‌دهند.

دستگاه های ویپ و پاد سوختن توتون، کاغذ و عمل احتراق را ندارند. بلکه مایع های کاملا گیاهی رو(سالت و جویس) با انرژی باطری به بخار تبدیل می کنند. اگر چه هیچ دود بی ضرری وجود ندارد، اما جایگزینی ویپ و پاد با سیگار و قلیان ضرر بسیار کمتری دارد و تنها ضرر این دستگاه نیکوتین است که داخل سیگار و قلیان هم وجود دارد اما داخل این دستگاه ها به مقدار بسیار کمتر و کنترل شده تر وارد بدن شما میشود.  ویپ، پاد، پادماد، پاد یکبارمصرف انواع این دستگاه ها هستند.

ویپ چیست؟

ویپ یک دستگاه جایگزین برای قلیان است که با استفاده از آن، شما می‌توانید حجم بخار زیادی را با نیکوتین پایین تجربه کنید. افرادی که از قلیان استفاده می‌کنند و از حجم دود بالای آن لذت می‌برند، می‌توانند به جای آن از ویپ استفاده کنند. ویپ ها دارای مزایایی نظیر دستگاه های بزرگ و پیشرفته، صفحه نمایشگر، تنظیم وات، باطری های پرقدرت، حجم بخار بالا تا 220 وات، طعم رسانی قوی و فوق العاده بالا و نیکوتین پایین و صفر هستند. برای استفاده از ویپ، مایع مورد نیاز به عنوان ویپ جویس ارائه می‌شود. در نتیجه، ویپ مناسب برای افرادی نیست که به دنبال مصرف نیکوتین در سیگار هستند، زیرا نیکوتین مورد نیاز در ویپ به شما نمی‌رسد و حجم بخار بسیار بالای آن ممکن است برای برخی افراد ناخوشایند باشد.

ویژگی های  ویپ

 1. دستگاه های بزرگ و پیشرفته ای هستند
 2. اغلب صفحه نمایشگر دارند
 3. دارای تنظیم وات هستند
 4. باطری های پرقدرت را پشتیبانی میکنند
 5. حجم بخار بالا تا 220وات
 6. طعم رسانی قوی و فوق العاده بالا
 7. نیکوتین پایین و صفر
 8. مایع مورد نیاز ویپ جویس ها هستند

در نتیجه این دستگاه‌ها مناسب افراد سیگاری نیستند چون نیکوتین مورد نیاز سیگار را به شما نمی رسانند و حجم بخار بسیار بالایی دارند.

پاد چیست؟

پادها دستگاه جایگزین سیگار هستند. توی این دستگاه ها شما حجم بخار کم و نیکوتین بالا دریافت میکنید. کسانی که سیگار میکشند و نیاز به نیکوتین در حد سیگار دارند و حجم بخار کم دوست دارند باید از این دستگاه ها استفاده کنند.

ویژگی های پاد

 1. دستگاه های کوچک و ساده ای هستند
 2. اغلب صفحه نمایشگر ندارند
 3. حجم بخار معمولی در حد سیگار دارند
 4. سنسور و دکمه ای هستند
 5. باطری های معمولی تر و کمتری نسبت به ویپ ها دارند
 6. نیکوتین بالا در حد سیگار
 7. مایع مورد استفاده در پادها سالت نیکوتین ها هستند

در نتیجه این دستگاه ها برای افراد قلیانی که حجم بخار بالا و نیکوتین کم دوست دارند مناسب نیست.

پادماد چیست؟

پادماد ها دستگاه های دوکاره ای هستند که با توجه به جویس و فیلتر مناسب می توانند کارایی ویپ یا پاد را برای شما داشته باشند. افرادی که سیگاری هستند و نیکوتین بالا نیاز دارند و هم حجم بخار بالای قلیان را دوست دارند میتوانند از این دستگاه ها استفاده کنند.

ویژگی های پادماد

 1. دستگاه‌هایی با سایز معمولی هستند
 2. صفحه نمایشگر دارند
 3. تنظیم وات دارند
 4. قابل استفاده با سالت و جویس

 ویژگی های پادهای یکبار مصرف:

 1. اقتصادی و مقرون به صرفه
 2. بدون نیاز به تعویض کویل
 3. بدون نیاز به تعویض جویس و طعم
 4. نیکوتین‌های متنوع

پادسیستم ها همانطور که احتمالا می دانید دستگاهی است که عملکردی مشابه سیگار دارند و نیاز است برای استفاده از آن ها سراغ سالت نیکوتین ها که ایجوس هایی با درصد نیکوتین بروید زیرا به دلیل نوع ساخت سالت نیکوتین ها و وجود درصدی به خصوص از مواد تشکیل دهنده، برای استفاده در کویل و کارتریج های پادسیستم ها مناسب هستند و آسیبی به آن ها وارد نمی کنند.
اما یکبار مصرف بودن به چه معناست؟ منظور از پاد یکبار مصرف این است که با یک کام باید دستگاه را دور بیندازیم؟ جواب این سوال منفی است.  طبیعی است که این اسم شما را گمراه کند، اما این انتخاب دلیل متفاوتی دارد. پادهای یکبار مصرف دقیقا به اندازه تعداد پافی که از سوی کمپانی سازنده مشخص و روی جعبه یا خود دستگاه ذکر شده به شما کام می دهند و نام آن ها به دلیل اینکه پس از اتمام پاف قابل شارژ نیستند، یکبار مصرف گذاشته شده است. یعنی پس از اتمام تعداد پاف هایی که روی دستگاه نوشته شده مایع داخل دستگاه قابل شارژ نیست و باید دستگاه رو دور بیاندازید. پادهای یکبار مصرف از تعداد پاف کم حدود ۵۰۰پاف تا پاف های بالا حدود ۱۰۰۰۰پاف در بازار موجود هستند.

بر خلاف نظر جامعه که فکر میکنند استفاده ماهیانه از پادهای یکبار مصرف بسیار کم هزینه تر از پادهای دائمی هستند باید که خرید پادهای دائمی شما اصولا فقط یک هزینه اضافی و اولیه خرید دستگاه دارید و از ماه‌های بعد ماهیانه به یک عدد کویل یا کارتریج و جویس یا سالت نیکوتین نیاز دارین که این هزینه برابر با هزینه خرید ماهیانه یه یا چند عدد پادیکبارمصرف است.

مزایای استفاده از ویپ

 1. یکی از مهم ترین مزیت های پادسیستم نسبت به سیگار نداشتن بو و بو نگرفتن لباس و دست و مو ها است. پادها به دلیل اینکه عمل احتراق را ندارند بوی نامطبوع و ماندگاری از خودشان به جا نمی گذارند.
 2. پادها و سالت نیکوتین به علت نداشتن قطران موجود در توتون سیگار از زرد شدن دندان ها و ریش و سبیل آقایان جلوگیری می کند.
 3. کسانی که ورزش می کنند و موقع ورزش کردن با احساس سنگینی قفسه سینه و نفس کم آوردن رو به رو می شوند، پادسیستم میتواند بهترین انتخاب برای بازگشت ریه های سالم و مناسب دویدن و فعالیت های سنگین باشد.
 4. پاد ها میتوانند به مرور باعث از بین رفتن خلط آزاردهنده پشت حلق و صاف شدن صدا و کم تر شدن سرفه های ناشی از کشیدن سیگار شوند.
 5. پادها قادرند با 4 تا 5 کام، نیاز شما به نیکوتین را برطرف کنند و شما نیازی ندارید دائما دستگاه را در دستتان نگه دارید. در مقابل، سیگار با روشن کردن آن باید آن را تا آخر کشیده و حجم زیادی نیکوتین را به بدن خود وارد کنید.
 6. با توجه به اینکه سیگار و قلیان با سوختن بخار و مواد شیمیایی زیادی تولید می‌کنند، این موضوع برای ریه اصلا خوب نیست. از طرفی، ویپ و پاد با تبخیر مایع، بخاری ایجاد می‌کنند که می‌تواند ضرر سوختن تنباکو به همراه کاغذ را به شدت کاهش دهد.

کویل

کویل قسمت فلزی داخل مخزن هست که مانند فیلتر عمل می کند و باعث بخار شدن مایع داخل دستگاه میشود. معمولا طول عمر مفید کویل ها 2 تا 6 هفته است و بعد از آن به اصطلاح کویل می سوزد و باید آن را تعویض گردد.

نشانه‌های سوختن کویل

 • رنگ مایع به مرور تیره میشود
 • طعم بد سوختگی
 • پنبه های داخل سیاه میشوند
 • از زیر مخزن نشتی جویس شروع میشود

این عوامل، نشانه‌هایی هستند که در صورت تجربه آنها، باید نسبت به تعویض کویل اقدام کنید.

شرایط بهینه نگهداری کویل ها

اجازه ندهید مایع داخل مخزن یا کارتریج از سطح پنبه داخل کویل پایین تر بیاید.

حداقل بین هر دو کام 5 تا 10 ثانیه به دستگاه و کویل استراحت دهید.

بار اول که میخواهید از کویل استفاده کنید بعد از ریختن مایع حتما 5 الی 20 دقیقه فرصت بدهید تا کویل دستگاه خیس شود و بعد از دستگاه استفاده کنید.

کارتریج

به مخزن دستگاه های ویپ و پاد به اصطلاح کارتریج گفته میشود. کارتریج یا مخزن دستگاه طول عمر بالاتری نسبت به کویل ها دارند و فقط زمانی باید کارتریج تعویض شود که مخزن شکسته یا ترک خورده باشد.

جویس

جویس همان مایع ویپ است که با نام ای­جویس و ای‌لیکوئید هم شناخته می شود. جویس‌ها در واقع عمل تبدیل شدن مایع به بخار را انجام میدهند. در حال حاضر برند‌های مختلفی از جویس‌ها وجود دارد که ساختار و طعم‌های متفاوتی دارند.

مواد تشکیل دهنده جویس‌

 1. گلیسیرین گیاهی (VG)
 2. پروپیلن گیاهی (PG)
 3. طعم دهنده خوراکی
 4. نیکوتین

گلیسیرین گیاهی

گلیسیرین گیاهی یکی از ترکیباتی است که در جویس ویپ به کار می‌رود. در حقیقت، حداقل 50 درصد از مایع ویپ را همین ماده تشکیل می‌دهد. گلیسیرین گیاهی جویس ویپ روش های مختلفی دارد  اما اکثر تولیدکنندگان، این ماده را به صورت طبیعی از درخت نخل تهیه می‌کنند. گلیسیرین گیاهی طعمی شیرین دارد. این ماده در تولید محصولات آرایشی بهداشتی مانند نرم‌کننده‌ مو   ، محصولات غذایی و محصولات دارویی هم کاربرد های زیادی دارد.

در جویس ویپ، اصلی‌ترین وظیفه گلیسیرین گیاهی، ایجاد دودی غلیظ و طعمی دلپذیر است. البته طعم جویس بیشتر توسط PG  تأمین می‌شود؛ اما گلیسیرین گیاهی یا VG  در بهبود طعم مایع ویپ بی‌تاثیر نیست. هر چقدر میزان VG در یک جویس بیشتر باشد، می‌تواند حجم دود بیشتری تولید کند.

پروپیلن گیاهی

پروپیلن گلیکول، یک ماده طبیعی است که در اکثر مواد بهداشتی مانند شامپو، خمیر دندان و مواد دارویی یافت می شود. به طور میانگین می‌توان گفت که انسان‌ها هر روز با پروپیل گلیکول در ارتباط هستند و از آن استفاده می‌کنند.تحقیقات ویژه‌ای روی تأثیر PG بر بدن انجام شده است که در نتیجه این تحقیقات، سازمان پیشگیری و درمان بیماری‌ها، موسوم به CDC، پروپیلن گلیکول را کاملاً بدون ضرر برای بدن اعلام کرد. البته لازم است بدانید یکی از معایب PG این است که بدن را به شدت دهیدراته می‌کند. برای رفع این مشکل، می‌توانید مصرف آب روزانه خود را افزایش دهید تا آب از بین رفته توسط PG را جبران کنید.

در سال‌های ابتدایی تولید جویس، میزان PG استفاده شده در آن‌ها بسیار زیاد بود؛ به طوری که معمولاً 90 درصد جویس را این ماده تشکیل می‌داد. این موضوع باعث می‌شد ویپینگ به شدت آب بدن را کاهش دهد و به دلیل دهیدراته شدن گلو، بیشتر افراد از این که بخار گلو را می‌زند، شکایت می‌کردند. البته بعد از مدتی، استفاده از این ماده در جویس کاهش پیدا کرد و به 30 تا 50 درصد رسید و این امر جویس‌ها را برای ویپینگ بهینه کرد. برای کنترل بهتر PG درون جویس، تولیدکنندگان شروع به استفاده از VG کردند.

طعم دهنده خوراکی

طعم دهنده‌های استفاده شده در جویس‌ها، همان طعم دهنده‌هایی هستند که برای مصارف خوراکی استفاده می‌شوند. با این حال باید توجه داشت که تمامی طعم دهنده‌های خوراکی قابل استفاده در جویس نیستند. برای استفاده از طعم دهنده‌ها، باید موارد تخصصی بسیاری را در نظر گرفت که شرکت‌های معتبر این استانداردها را رعایت می‌کنند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که خرید جویس را از شرکت‌های معتبر انجام دهید و در انتخاب برند، بهتر است برندی را انتخاب کنید که در سازمان بهداشت جهانی به ثبت رسیده باشد.

نیکوتین

نیکوتین موجود در جویس با نیکوتینی که در سیگار و محصولات دخانیات وجود دارد، تفاوت‌های بسیاری دارد. نیکوتینی که در جویس استفاده می‌شود، خاصیت دارویی داشته و از برگ گیاه تنباکو استخراج می‌شود. البته جدیداً مایع جدیدی به نام سالت نیکوتینیا نیکوتین جویس جایگزین نمونه های قبلی شده است.

نیکوتین جویس به جای آن که از برگ گیاه تنباکو استخراج شود، از ریشه این گیاه گرفته می‌شود و مقادیر بیشتری از نیکوتین در این مایع موجود است. از سالت نیکوتین برای پادسیستم استفاده می‌شود و کسانی که تمایل دارند میزان بیشتری نیکوتین دریافت کنند، از پاد سیستم و سالت نیکوتین استفاده می‌کنند. ویپ بدون نیکوتین هم در بازار موجود است که بنا بر مورد مصرف خود، می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌خواهید جویس بدون نیکوتین خریداری کنید یا ترجیح می‌دهید از جویس‌های همراه با نیکوتین برای ویپینگ استفاده کنید.

شرایط نگهداری از جویس‌ها

اگر جزو ویپرهای حرفه‌ای باشید، نیاز دارید برای خود جویس تهیه کنید و باید بتوانید از جویس، به خوبی نگهداری کنید که تا پایان آن، بتوانید از آن در ویپ خود استفاده کنید. معمولاً جویس‌ها تاریخ انقضا دارند ولی به طور کلی باید بدانید که جویس‌ها را تا دو سال بعد از تاریخ تولید آن‌ها می‌توان مصرف کرد. توصیه می‌شود جویس را در محیطی خنک و خشک، به دور از نور خورشید نگهداری کنید. بعضی از تولیدکنندگان جویس از پلاستیک‌های رنگی برای تولید بسته‌بندی مناسب جویس استفاده می‌کنند تا مایع درون ظرف با نور مستقیم خورشید در ارتباط نباشد. توجه داشته باشید که جویس را باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

انواع مایع مورد استفاده در دستگاه ویپ

جویس ها در حجم های مختلف ۱۰، ۶۰، ۱۰۰و ۱۲۰ میلی لیتر و همچنین با مقدار نیکوتین ۰، ۳، ۶، ۹، ۱۲ و ۱۸ میلی گرم به بازار عرضه شده اند.  نیکوتین ۰، ۳ و ۶ میلی گرم برای استفاده ویپ و نیکوتین  ۹، ۱۲ و ۱۸ میلی گرم برای استفاده در دستگاه های پادسیستم است.

انواع طعم جویس ها

 • تنباکویی
 • میوه‌ای (خنک/بدون یخ)
 • دسری

سالت نیکوتین

همانطور که قبلا اشاره شد، سالت نیکوتین مایع مورد استفاده دستگاه های پادسیستم است. این ماده در حجم های ۱۰ و ۳۰ میلی لیتر و مقدار نیکوتین ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵ و ۵۰ میلی گرم یافت می شود.

انواع طعم سالت نیکوتین

 • تنباکویی
 • میوه‌ای (خنک/بدون یخ)
 • دسری

دلایل استفاده از ویپ به جای سیگار

همه ما می دانیم که استعمال سیگار برای سلامتی مضر است، اما متاسفانه میلیون ها نفر در سراسر دنیا سیگار می کشند. دلایل بی شماری وجود دارد که شما می توانید ویپینگ را جایگزین سیگار کشیدن کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا اساسی ترین دلایل را بررسی کنیم.

کشنده بودن سیگار

طبق گزارش اداره بهداشت و آمار ملی بریتانیا، ۱۴.۱ درصد مردم این کشور (حدود ۶.۹ میلیون نفر)، سیگار می کشند. متاسفانه سیگار باعث مرگ حدود ۷۸۰۰۰ نفر انسال در سال می شود و همچنین اصلی‌ترین دلیل سرطان نیز استعمال سیگار است.  استفاده از سیگارهای الکترونیکی و دستگاه های ویپ مخالفانی هم دارد که دلیل مخالفت آنها این است که تاثیرات استفاده طولانی مدت آن برای دانشمندان مشخص نیست.  در مقابل تاثیرات کوتاه مدت و طولانی مدت سیگار کشیدن سال هاست که به مردم دنیا ثابت شده است. طبق آمار سومین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری توسط خود فرد در دنیا هم متاسفانه سیگار اعلام شده است.

هزینه

با یک محاسبه ساده می‌توان مشخص کرد که حتی در ایران که سیگارها بسیار بی‌کیفیت و ارزان هستند و هزینه واردات سیگارهای الکترونیکی و تجهیزات آنها بسیار بالاست، باز هم هزینه جایگزینی سیگار با دستگاه‌های ویپ (بدون در نظر گرفتن نقض کمترین خطرات آن نسبت به سیگار) در طولانی مدت کمتر از سیگار کشیدن است.

مواد سمی مضر

سیگار حاوی 4000 ماده شیمیایی و تنباکو نیز حاوی بیش از 60 ماده سرطان‌زا و بیش از 700 ماده افزودنی است. زردی دندانها، بوی بد دهان، تیره شدن پوست، چین و چروک های زودرس، کبودی و تیرگی زیر پلک ها و کاهش حافظه و قوه یادگیری از عوارض ظاهری ناشی از مصرف سیگار در فرد است که سیگارهای الکترونیکی هیچ یک از این عوارض را ندارد.

آسیب به اطرافیان

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که بیش از ۹۰ درصد جمعیت جهان در معرض دود سیگار قرار می گیرند و در دسته دوم افراد سیگاری قرار می‌گیرند. این سازمان معتقد است که استنشاق دود سیگار دیگران برای سلامتی افراد خطر جدی به همراه دارد. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا اظهار داشته‌اند که خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی در بچه‌ها و سایر افراد خانواده‌هایی که در آنها افراد سیگاری زندگی می‌کنند، نسبت به افرادی که در معرض دود سیگار نیستند، ۴ برابر افزایش می‌یابد. در حالی که بخار ویپ و سیگارهای الکترونیکی هیچ گونه ضرری برای سلامت اطرافیان فرد ویپر ندارند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که بیش از ۹۰ درصد جمعیت جهان در معرض دود سیگار قرار می گیرند و در دسته دوم افراد سیگاری قرار می‌گیرند. این سازمان معتقد است که استنشاق دود سیگار دیگران برای سلامتی افراد خطر جدی به همراه دارد. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا اظهار داشته‌اند که خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی در بچه‌ها و سایر افراد خانواده‌هایی که در آنها افراد سیگاری زندگی می‌کنند، نسبت به افرادی که در معرض دود سیگار نیستند، ۴ برابر افزایش می‌یابد. در حالی که در مقایسه ویپ با سیگار، بخار سیگارهای الکترونیکی هیچ گونه ضرری برای سلامت اطرافیان فرد ویپر ندارند.